• Paulina Mudło – Laureatką wojewódzkiego etapu Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego!

          • Do grona Laureatów  konkursów przedmiotowych w naszej szkole dołączyła Paulina Mudło, uczennica klasy VIII b. Paulina została laureatką kuratoryjnego Konkursu Przedmiotowego z Języka Polskiego. 30. 05.2023 r. podczas uroczystej Gali Podsumowującej Konkursy Przedmiotowe odebrała z rąk Podkarpackiej Kurator Oświaty pani Małgorzaty Rauch  Zaświadczenie o zdobyciu Tytułu Laureata.

            Paulina osiągnęła sukces dzięki wytrwałej pracy, zaangażowaniu w poszerzenie wiedzy i doskonalenie swoich polonistycznych umiejętności.

            Gratulujemy Paulinie oraz pani Elżbiecie Obirek - przygotowującej uczennicę do konkursu.

          • Powodzenia na egzaminie!

          • Kochani Ósmoklasiści, trzymamy za Was kciuki! Przed Wami egzamin z języka polskiego (23 maja), matematyki (24 maja) i języka obcego (25 maja). Połamania piór!

          • Biblia - przedstawienie uczniów kl. 6 a

          • Uczniowie klasy 6 a podsumowali pracę z Biblią. Wspólnie z nauczycielką języka polskiego (Marzeną Kruk-Młynarowicz) przygotowali scenariusz przedstawienia oraz odpowiednie rekwizyty. Zaprezentowali m.in. fragmenty z Księgi Rodzaju (stworzenie świata i człowieka, wygnanie z raju pierwszych ludzi, wybudowanie arki przez Noego i potop) oraz przypowieść ,,O synu marnotrawnym”. Dzieci wykazały się kreatywnością. Gratulujemy!

          • XIII Spotkanie Pokoleń

          • 12 maja (w piątkowe popołudnie) w naszej szkole odbyło się XIII Spotkanie Pokoleń, którego organizatorem była pani pedagog Dorota Habało. Przed zaproszonymi gośćmi- swoje umiejętności aktorskie zaprezentowały zuchy z gromady ,,Odważne Jedyneczki” w przedstawieniu ,,Calineczka”, taneczne - dzieci z kl. I c („Poszło dziewczę po ziele”), zespół ,,Jedyneczki” z kl. II b (taniec współczesny i „Rock and roll”) oraz muzyczno –wokalne: uczniowie kl. IV-VIII (Michalina Kopa, Bartosz Bosak, Hanna Kaczor, Oliwia Steczkiewicz, Pola Łuczak, Julia Czajkowska). Zaprezentowana przez uczniów część artystyczna nawiązywała do tegorocznego hasła przewodniego ,,Jak w Rodzinie”. Obecni minutą ciszy uczcili pamięć zmarłych pracowników szkoły. Uwieńczeniem spotkania było wspólne zdjęcie zaproszonych gości, nauczycieli i uczniów szkoły. W organizację Spotkania Pokoleń włączyli się wszyscy pracownicy szkoły. Uroczystość dostarczyła obecnym wielu miłych wspomnień i łez wzruszeń.

             

          • Konkurs recytatorski ,,Strofy o Polsce"

          • 12.05.2023 r. odbył się coroczny Konkurs Recytatorski „Strofy o Polsce”. Uczestnicy rywalizowali o nagrody w dwóch grupach wiekowych: uczniowie klas IV –V oraz VI –VIII. Recytatorzy wykazali się dużymi umiejętnościami i ciekawymi interpretacjami wybranych przez siebie tekstów. Jury w składzie: panie Joanna Kopeć, Elżbieta Obirek oraz Oliwia Kubiszyn uczennica klasy VIII a - nie miało łatwego zadania.

            Prezentujemy wyniki konkursu:

            • Uczniowie klas IV-V

            I miejsce  Zuzanna Młodowiec  kl. V c
            I miejsce  Michał Żmurko  kl. IV a
            II miejsce  Maja Pik  kl. IV a
            III miejsce Natalia Kuchciak  kl. IV a

            Wyróżnienia otrzymali:

            Martyna Cichocka  kl. IV a
            Gabriel Gudz  kl. IV b
            Paula Mazurkiewicz  IV a
            Hubert Niedźwiecki  kl. IV a

            • Uczniowie klas VI –VIII

            I miejsce  Michał Pawlarczyk  kl. VIII a
            I miejsce  Igor Proszek  kl. VI b
            II miejsce  Karolina Hass  kl. VII b
            II miejsce  Jan Kopciuch  kl. VIII a
            III miejsce Weronika Zarosa  kl. VIII a

            Cieszy nas zainteresowanie uczniów poezją i recytacją. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, gratulujemy nagrodzonym i zapraszamy za rok, na kolejną edycję „Strof o Polsce”.

            Organizatorki konkursu

            Joanna Kopeć i Elżbieta Obirek

          • Konkurs edukacyjno-plastyczny ,,Las z mojej książki"

          • Dziś uroczyście podsumowano konkurs edukacyjno-plastyczny „Las z mojej książki”.
            Organizatorami konkursu byli: Miejska Biblioteka Publiczna im. Władysława Broniewskiego w Lubaczowie i Nadleśnictwo Lubaczów.
            I miejsce - Jakub Radwan
            II miejse - Bartosz Bosak

            Gratulujemy!

          • Wycieczka kl. 5 b i 6 a do Krakowa

          • 11 maja uczniowie kl. 5 b i 6 a wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Dzieci poznały historię najważniejszych i najpiękniejszych zabytków miasta. Dodatkową atrakcją  było kino 7 D max. Opiekę nad uczniami sprawowały panie M.Kruk-Młynarowicz, A.Hałucha, J.Kucharska.

          • Ogólnopolski konkurs literacki „Twoja dzielnica – Twoja mównica”

          • W ramach obchodów Miesiąca Języka Ojczystego 2023 odbyła się IV edycja Konkursu Ogólnopolskiego „Twoja dzielnica – Twoja mównica”. Podziękowanie za udział  w konkursie otrzymała Dominika Kowal uczennica klasy VII b. W swojej pracy zaprezentowała środowisko uczniów szkoły muzycznej. Udział w konkursie był dla niej ciekawym doświadczeniem i planuje uczestniczyć w kolejnej edycji.

          • Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej

          • W ramach obchodów Dnia Europy (9 maja 2023 r.) odbył się Konkurs Wiedzy o Unii Europejskiej dla uczniów klas ósmych. Konkurs miał formę pisemną, a tematyka dotyczyła ogólnej wiedzy o krajach Unii Europejskiej, symbolach i instytucjach Unii oraz zakresie jej działania. Laureaci konkursu: Martyna Wróblewska (8 b) oraz Szymon Milo (VIII b) otrzymali dyplomy oraz nagrody sponsorowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.

            Również w tym dniu został rozstrzygnięty konkurs plastyczny „Polska Moneta EURO” dla klas szóstych i ósmych. Konkurs polegał na wykonaniu projektu polskiej monety euro (1 lub 2 euro). Laureaci: Martyna Tymcio (8c), Dominika Kurek (6c), Natalia Rogalska (6a), Łukasz Madej (6a) oraz uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody sponsorowane przez Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce.

            Organizatorem konkursu była pani Aleksandra Sobolewska.

          • Konkurs Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych

          • Dnia 27 kwietnia 2023 r. uczniowie klas szóstych wzięli udział w Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych. Konkurs w formie pisemnej zawierał pytania z zakresu geografii i kultury krajów niemieckojęzycznych: Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Księstwa Liechtensteinu. Laureaci konkursu: Michał Tworko (6 a), Zuzanna Huk (6 b), Dominika Kurek (6 c) oraz Aleksander Żdan (6 c) otrzymali dyplomy oraz nagrody sponsorowane przez Ambasadę Szwajcarii, Ambasadę Republiki Federalnej Niemiec, Instytut Austriacki w Polsce oraz Polsko-Niemiecką Współpracę Młodzieży.  

            Organizatorem konkursu była pani Aleksandra Sobolewska.

          • Ortografia na 5!

          • Kolejna edycja Szkolnego Konkursu Ortograficznego już za nami. W zmaganiach o tytuł Mistrza Ortografii wzięło udział 48 uczniów w kategoriach wiekowych: uczniowie klas IV, klasy V-VI oraz klasy VII-VIII.

            Wyłoniono zwycięzców- tytuł Mistrza Ortografii zdobyli:

            Lena Hypiak kl. IV a, Gabriel Batycki  kl. IV a, Martyna Lewandowska kl. VI a, Oliwia Kubiszyn kl. VIII a.

            Ponadto jury przyznało wyróżnienia. Otrzymali je:

            Klaudia Mełech kl. IV a, Wiktor Wroniewicz kl. IV c, Milena Kwiatek kl. V c, Dominika Kurek kl. VI c,

            Klaudia Furgała kl. VIII b, Maja Ważna kl. VII b, Jakub Wojciechowski kl. VIII a.

            Gratulujemy zwycięzcom i wyróżnionym! Zapraszamy za rok do udziału w konkursie.

            Szkolny Konkurs Ortograficzny zorganizowały Joanna Kopeć i Elżbieta Obirek.

          • Ogólnopolski konkurs literacki ,,(Pod) różne historie"

          • Uczniowie naszej szkoły: Filip Salik (kl. 4 a) i Martyna Lewandowska (kl. 6 a) wzięli udział w ogólnopolskim konkursie literackim ,,(Pod) różne historie".  Dzieci pisały prace pod kierunkiem pani Marzeny Kruk-Młynarowicz.                                

             

            Prace uczniów:
             

            Filip Salik, kl. 4 a

                                                                    Podróż do Egiptu

                          Historia, którą opowiem wydarzyła się niedawno… To był piątek.
            Mój budzik zadzwonił jak zwykle o 7.00. Tej  nocy źle spałem i nie chciało mi się wstawać… Nasłuchiwałem jak deszcz głośno i dźwięcznie uderza o szyby… Pomyślałem, że za chwilę mama i tak wejdzie do pokoju, każe mi wstawać do szkoły. Porozciągałem się trochę i wtedy... usłyszałem głos mamy:
            -Filip, wstawaj! Spóźnisz się na lekcje.
            -Już wstaję - wymamrotałem.
                      Ubrałem się, zjadłem śniadanie i wspólnie z tatą pojechaliśmy do szkoły. Pierwsza  była historia. Dziś nauczycielka opowiadała nam o starożytnym Egipcie. Nie interesowało mnie to za bardzo… Kogo interesują takie starocie?- pomyślałem.
                      Niestety mieliśmy się przygotować do kartkówki, która miała odbyć się już w poniedziałek. Po lekcjach zadzwoniłem do swojej cioci. Stwierdziłem, że skoro była już kilka razy w Egipcie, to  od niej dowiem się więcej niż z podręcznika. Kiedy przyjechała zaczęła mi opowiadać o Dolinie Królów, piramidach, pięknych kurortach, niezapomnianych smakach, ale nic mnie to nie interesowało. Spoglądałem co chwilę do telefonu na nowe filmiki na TikToku.
            -Filip, opowiadam ci ważne rzeczy, a ty nie słuchasz - powiedziała. – Myślałam, że ci zależy na dobrej ocenie z historii?
            -Zależy, tylko że filmiki są ciekawsze niż nauka  historii. Przepraszam, ale to takie nudne.
            -W takim razie mam dla ciebie prezent.
            -Prezent? Za to, że nie uważam? Super!
            -To nie jest zwykły prezent- odrzekła tajemniczym głosem.
            I w tym momencie podała mi pudełko, kiedy je otworzyłem byłem zaskoczony:
            -Klepsydra? Skarabeusz? Nie rozumiem?
            -To nie są zwykłe prezenty? Zrozumiesz za chwilę. Kiedy odwrócisz klepsydrę wydarzy się coś niesamowitego. Czy jesteś na to przygotowany?
            Nie czekałem długo, odwróciłem klepsydrę  i wówczas….
            -Ciociu, gdzie my jesteśmy? Co to za krzyki i statek?
            -Filipku, jesteśmy w Egipcie. Zabrałam cię w rejs po Nilu. Nil to najdłuższa rzeka w Egipcie i druga na świecie. Ci panowie na tych małych łódkach to handlarze. Sprzedają turystom takim jak my-galabije, czyli (tradycyjne szaty) stroje męskie przypominające nasze sukienki.
            -Jak to możliwe, że tutaj się znaleźliśmy?
            -Oj, nie mogę ci zdradzić wszystkiego, ale chciałabym ci trochę opowiedzieć o tym miejscu.
            Posłuchaj. Nil od tysięcy lat jest źródłem życia egipskiej cywilizacji. Wykorzystywany jest do nawadniania pól, umożliwia funkcjonowanie miastom, takim jak Asuan, Luksor czy Kair. Jako ciekawostkę powiem ci, że dawniej Egipcjanie wierzyli, że dusza zmarłego musi przekroczyć Nil, by trafić do królestwa zmarłych.
            -Skąd tyle wiesz?
            -Od zawsze się tym interesuję. Egipt jest też pełen fascynujących starożytnych zabytków, ale tak naprawdę żaden z nich nie jest jednak tak okazały i sławny, jak piramidy.
            -Tak, słyszałem o nich.
                  Ciocia poprosiła mnie, żebym na chwilę zamknął oczy i kiedy je otworzyłem pokazała mi coś niesamowitego-przed sobą zobaczyłem piramidę Cheopsa, zwaną Wielką Piramidą. Opowiedziała mi, że została zbudowana ok. 2550 r. p.n.e., a jej budowa trwała ponad 20 lat. Budowla ta wznosiła się na płaskowyżu Gizy na przedmieściach Kairu obok dwóch mniejszych piramid: Chefrena i Mykerinosa. Byłem pod ogromnych wrażeniem, ale nurtowała mnie jedna rzecz, więc zapytałem:
            -Ciociu, zastanawia mnie jak w tamtych czasach wznoszono takie budowle, przecież nie było dźwigów?
            -Wykorzystywano różne urządzenia, m.in. specjalne sanie, ale szczerze to ci powiem, że krążą na ten temat różne legendy, więc nie chciałabym cię wprowadzać w błąd. Powiem ci tylko, że taki jeden blok skalny ważył nawet 2-3 tony.
            -Wow, ciekawa informacja.
                    Ciocia poprosiła mnie bym popatrzył teraz w prawo. Moim oczom ukazał się posąg Wielkiego Sfinksa- mitycznego stwora o ciele lwa i ludzkiej głowie. Dowiedziałem się, że jego długość to 73 m, wysokość 20. W czasach starożytnych często był zasypywany piaskiem i co jakiś czas go odkopywano. Dopiero na początku XIX wieku Wielki Sfinks w całej okazałości został odkryty, wcześniej wystawała tylko jego głowa i pierś.
                    Nie zdążyłem nacieszyć się tym widokiem, bo po chwili pokazała mi swoje ulubione miejsce w Egipcie. Była to Dolina Królów, w której do tej pory odkryto 63 grobowce i komory grobowe-od bardzo skromnych  po wspaniały, legendarny grobowiec Tutanchamona. Jako ciekawostkę dowiedziałem się, że w okolicy odnaleziono także inne, zbudowane dla żon faraonów, dzieci i wyróżnionej szlachty.
                   Z kolei po drugiej stronie Nilu znajdowało się wiele innych zabytków w okolicy Luksoru. Był tam kompleks świątynny w Karnaku - to miejsce kultu religijnego.  
            -A to świątynia Amona. Popatrz na te masywne kolumny. Największe z nich mają ponad 20 metrów. Potrzyj teraz skarabeusza, bo chcę ci pokazać jeszcze jedno miejsce.
                   I tak znaleźliśmy się w wiosce nubijskiej. Wyglądała inaczej niż poprzednie miejsca, biedna, zaniedbana. Weszliśmy do jednej z sal. Jak się okazało, była to szkoła. Ten widok wywołał  mieszane uczucia. Jeszcze nigdy nie widziałem tak obskurnego pomieszczenia. Wtedy pomyślałem, jakie mam szczęście, że mogę się uczyć w naszej szkole. Gdy wyszliśmy na zewnątrz jeden z mężczyzn namawiał nas do przejażdżki na wielbłądach. Zrezygnowaliśmy, wtedy ciocia rzekła:
            -Myślę, że na dziś wystarczy. Pora wracać do rzeczywistości.
            -Ale ja bardzo chcę tu zostać i dowiedzieć się czegoś więcej. To fascynujący kraj.
            -Niestety czas się kończy, piasku w klepsydrze wystarczy na niecałą minutę. Jeśli nie przewrócisz klepsydry zostaniemy tu na zawsze…. Zrobiłem tak, jak mi ciocia powiedziała.
            Po chwili siedzieliśmy znów na mojej kanapie.
            -Ciociu, to była wspaniała przygoda. Jak to się stało, że tam znaleźliśmy się?
            -Nie mogę ci zdradzić wszystkiego… Będzie to moja słodka tajemnica.
            -To była najwspanialsza podróż, dowiedziałem się tak wielu rzeczy, w tak krótkim czasie. Kiedy mi to opowiadałaś wcześniej nie robiło to na mnie wrażenia, do czasu gdy zobaczyłem wszystko na własne oczy.
            -Mam nadzieję, że poradzisz sobie teraz doskonale na kartkówce- odrzekła.
                    Oczywiście w poniedziałek otrzymałem najlepszą ocenę w klasie-celującą. Pani doceniła to, że podałem wiele ciekawostek na temat Egiptu.
                     Do tej pory zastanawiam się czy faktycznie byłem w Egipcie, czy po prostu moja ciocia tak mi to opowiedziała (zobrazowała) jakbym tam był naprawdę? Nie wiem, jeśli nawet to tylko moja wyobraźnia to na pewno namówię rodziców, abyśmy w następnym roku odwiedzili Egipt. To wspaniały i ciekawy kraj. Jest tyle jeszcze do poznania i odkrycia. Ta podróż na pewno na długo pozostanie w mojej pamięci.

             

            Martyna Lewandowska, kl. 6 a

            Podróż z ,,Szatanem z siódmej klasy”
             

                         Ten dzień zapowiadał się zwyczajnie… Był to zimny i pochmurny, czwartkowy ranek.
            Wstałam z łóżka niechętnie, zjadłam śniadanie i udałam się do szkoły. Niestety jesienna chandra dopadła również moją klasę. Dzień w szkole dłużył się nam wszystkim, ale kiedy już wracałam do domu wydarzyło się coś naprawdę niesamowitego.

                        Po drodze zatrzymałam się jeszcze w pobliskiej kawiarni, gdzie miałam spotkać się z przyjaciółką. Czekając na nią, postanowiłam zamówić coś do jedzenia. Po chwili (od nadmiaru słodkości) poczułam się senna…

                        Kiedy otworzyłam oczy ujrzałam niewielką wieś. Ku mojemu zdziwieniu otoczenie wyglądało bardzo znajomo. Rozejrzałam się wokół i zdałam sobie sprawę, że jestem w Bejgole, a dokładniej niedaleko dworu Gąsowskich. Usłyszałam niepokojący dźwięk dochodzący zza drzew. Podeszłam więc bliżej i zobaczyłam chłopca rozglądającego się po parku. Był nim Adaś Cisowski - bohater lektury, którą ostatnio omawialiśmy na lekcji języka polskiego. Szukał on różnych wskazówek, które pomogłyby mu w rozwiązaniu zagadki dotyczącej tajemniczych drzwi. Postanowiłam mu w tym pomóc, ponieważ wszystko, co nieodkryte również mnie fascynowało.

                    Chwilę porozmawialiśmy, następnie Adaś zaprosił mnie do domu Gąsowskich. Mimo starodawnego wystroju - dworek miał niepowtarzalny charakter, przede wszystkim wyglądał pięknie, schludnie i elegancko. Na ścianach wisiały obrazy z portretami najstarszych przodków rodziny. Wspólnie z Adasiem udaliśmy się na strych, gdzie mieliśmy nadzieję, że znajdziemy przydatne informacje. Były tam stare dokumenty oraz pamiętnik księdza Koszyczka. Młody detektyw zaproponował mi, żebym została kilka dni w Bejgole i pomogła mu w rozwiązaniu zagadki. Oczywiście się zgodziłam, nie musiał długo czekać na moją odpowiedź.
                  
                      Kilka dni później majątek odwiedził pewien malarz. Adaś od razu zauważył, że coś jest z nim nie tak, więc poszliśmy porozmawiać o tym z profesorem Gąsowskim. Wszyscy chcieliśmy sprawdzić czy malarz jest fachowcem w swojej dziedzinie i dlatego zaproponowaliśmy mu dokończenie jednego z dzieł. Mężczyzna zaczął dziwnie się zachowywać, odmówił wykonania zadania, po czym następnego dnia nagle wyjechał. Niestety gdy na chwilę straciliśmy czujność ukradł on pamiętnik, w którym znajdowały się cenne dla nas informacje. Po tym zdarzeniu myśleliśmy, że wszystko przepadło, ale dzięki listowi, który dostał Adaś znaleźliśmy następną wskazówkę. Była ona na drzwiach małego i skromnego domku. Powoli wszystko układało się w całość.

                     Kiedy wracaliśmy, w okolicy dostrzegliśmy pewnego mężczyznę. Okazał się być tym, który wykradł nasze notatki. Postanowiliśmy za nim pójść. Niespodziewanie odkrył, że go śledzimy. Przyśpieszyliśmy i niestety przewróciłam się, przez co mężczyzna złapał nas i uwięził w jednej z piwnic. Tam poznaliśmy Francuza, który przetrzymywany był już od kilku dni. Bardzo się bałam, że nigdy więcej nie zobaczę swojej rodziny, ale zależało mi za wszelką cenę na tym, aby wydostać się stamtąd i rozwiązać zagadkę. Taki już mój charakter, lubię wszystkie sprawy doprowadzić do końca.

                     Na zewnątrz było słychać tylko grzmoty i spadające na ziemię krople deszczu. Ta cisza nie zwiastowała niczego dobrego, ale gdy tak tam siedzieliśmy, usłyszeliśmy coś jeszcze - tak jakby czyjeś rozmowy. Wtedy wpadłam na pomysł i wszystkim współtowarzyszom kazałam krzyczeć, wzywać pomoc, licząc na to, że ktoś nas usłyszy. Na szczęście usłyszeli nas znajomi Adasia, harcerze z zaprzyjaźnionej drużyny. Zostaliśmy przez nich uwolnieni, a w drodze powrotnej zapoznaliśmy się z pewną historią, dzięki której znaleźliśmy kolejną wskazówkę. Udaliśmy się z powrotem do domu Gąsowskich. Było tam jedno miejsce, które mogło być związane z tajemniczą zagadką. Jak najszybciej pobiegliśmy do drzewa, w którym miał być ukryty skarb. Naszym oczom ukazały się diamenty i rubiny. Ich blask oślepił mnie…

                     W tym właśnie momencie obudziłam się…

                     Ta wspaniała podróż przeżyta w mojej wyobraźni skłoniła mnie do refleksji. Zrozumiałam, że bohaterowie naszych lektur mają ogromny wpływ na nasze życie i kształtują w pewien sposób naszą osobowość. Do tej pory zastanawiam się czy w realnym życiu byłabym na tyle odważna? A może właśnie ta sytuacja powinna mnie skłonić do przemyśleń, może czas odbyć podróż w głąb siebie i odkryć swoje prawdziwe „ja”, czyli obraz odważnej dziewczyny kochającej podróże i przygody?

             

             

          • Obchody Święta Narodowego Trzeciego Maja

          • Z okazji 232. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja przedstawiciele szkoły (poczet sztandarowy, zuchy, harcerze, nauczyciele) wzięli udział w uroczystej mszy świętej w intencji Ojczyzny. Z tej okazji nasi uczniowie wspólnie z opiekunami (Jolantą Łabisz, Jolantą Patałuch i Bożeną Strojną-Gorlach) przygotowali program artystyczny, który składał się z montażu słowno-muzycznego, przedstawienia, pląsów i piosenek. Dzieci zaprezentowały swoje umiejętności aktorskie i muzyczne na scenie Miejskiego Domu Kultury w Lubaczowie.