• ,,Baśniowe marzenia"- odwiedzamy przedszkolaków....

          • W dniach 19, 22 i 26 marca uczniowie klas drugich odwiedzili zaprzyjaźnione przedszkola: Miejskie Przedszkole nr 1 i 2 w Lubaczowie oraz Niepubliczne Przedszkole ,,Kraina Malucha" w Dąbkowie. Nasi uczniowie zaprezentowali bajkę pt. ,,Baśniowe marzenia". W inscenizacji nie zabrakło piosenek i tańców, co sprawiło, że na twarzach przeszkolaków gościły uśmiechy. 27 marca wystawiliśmy bajkę dla dzieci z naszej szkoły. Za przygotowanie uczniów odpowiedzialne były panie: Katarzyna Milo i Beata Mozol. Dzisiaj w klasach I-III i IV-VIII odbyły się apele, podczas których dyrektor złożył wszystkim życzenia świąteczne.

             

          • 🌺🪻 Pierwszy Dzień Wiosny! 🌺🪻

          • 21 marca to Pierwszy Dzień Wiosny, dla naszej społeczności był wyjątkowo radosny!
            Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego odbył się ,,Dzień bez plecaka”. I tutaj nastąpiła prawdziwa eksplozja kreatywności! Przez cały dzień na korytarzach szkolnych można było zobaczyć uczniów z oryginalnymi przedmiotami, w których przyniesiono do szkoły książki i zeszyty. Tego dnia uczniowie przebrali się za swoich idoli: filmowych, muzycznych, literackich itp. Pomysłowość uczniów zaskoczyła wszystkich… Również lekcje wyglądały nietypowo! Nauczyciele dla swoich podopiecznych przygotowali gry i filmy edukacyjne, ciekawe ćwiczenia interaktywne i wiele innych atrakcji. Zachęcamy do obejrzenia zdjęć!

          • Dziel się uśmiechem...

          • W okresie od 3 października do 22 marca 2024r. uczniowie klas I- III Szkoły Podstawowej nr 1 im. gen Stanisława Dąbka w Lubaczowie w liczbie 156 wzięli udział w ogólnopolskim programie edukacyjnym, prozdrowotnym: „Dziel się uśmiechem”. Nauczyciele przeprowadzili w swoich klasach zajęcia w czterech blokach tematycznych: ,,Moje zęby", ,,Dbam o zęby", ,,Sprzymierzeńcy zdrowych zębów", ,,Idę do dentysty". Pod kierunkiem wychowawców uzupełniali samodzielnie zeszyty ćwiczeń. Korzystali z plansz z modelem szczęki oraz grafiku mycia zębów (grafik uczniowie uzupełniali w domu). Uczniowie wysłuchali pogadanek na temat budowy, roli i funkcji zębów, poruszony został również temat próchnicy oraz sposoby zapobiegania chorobom zębów: prawidłowe szczotkowanie zębów, przybory do utrzymania czystości zębów, prawidłowe odżywianie. W poszczególnych klasach przeprowadzono eksperymenty powiązane bezpośrednio z omawianą tematyką. Uczniowie wykonali plakaty, przedstawiające 4 etapy przeciwdziałania próchnicy zębów: Szczotkuj-myj dokładnie zęby, Czyść- stosuj dodatkowe środki do higieny jamy ustnej, Żuj bezcukrową gumę po jedzeniu, gdy nie możesz umyć zębów, Kontroluj-regularnie odwiedzaj lekarza dentystę. Uczniowie bardzo chętnie z ogromnym zaciekawieniem i zaangażowanie brali udział w poszczególnych zajęciach. Zdobyta wiedza płynąca z programu zostanie z dziećmi na długie lata i zachęci Je do dzielenia się uśmiechem w dorosłym życiu.

            koordynator programu na poziomie klas I-III: Bożena Strojna-Gorlach

          • 🌷Naplotkowała sosna, że już się zbliża wiosna…🌷

          • W klasie II a świętowaliśmy nadejście Wiosny, która skłoniła nas do artystycznej aktywności. Uczniowie wykazali się pomysłowością i kreatywnością tworząc piękne wiosenne portrety. Chętni uczniowie zaprezentowali wiersz Jana Brzechwy „Przyjście wiosny” oraz zaprojektowali pojazd, którym mogłaby przybyć wiosna.

            …A wiosna przyszła pieszo.
            Już kwiaty za nią spieszą,
            już trawy przed nią rosną
            i szumią: - Witaj, wiosno!

          • II b w Muzeum Kresów w Lubaczowie

          • 20.03.2024 r. klasa II b z wych. Bożeną Strojną-Gorlach odwiedziła Muzeum Kresów w Lubaczowie.  Uczniowie obejrzeli zbiory o dawnym życiu i zwyczajach ludzi mieszkających na terenie miasta i okolic. Poznali historię trzech kultur oraz postać świętego Jana Pawła II, który odwiedził nasze miasto W 1991 r. Była to bardzo ciekawa i intersująca lekcja muzealna, która poszerzyła zasób wiedzy i słownictwo uczniów.

          • 🍀🍀 Dzień Świętego Patryka - projekt ,,Irlandia w szkole". 🍀🍀

          • W ramach projektu „Irlandia w szkole” oraz obchodów Dnia Świętego Patryka odbył się konkurs plastyczno-językowy „Symbole Irlandii” dla uczniów klas czwartych. Konkurs polegał na wykonaniu pracy artystycznej do wyboru: lapbook o Irlandii lub symbol Irlandii w formie przestrzennej. Oceniona została kreatywność, zgodność pracy z tematem, walory artystyczne pracy, estetyka jej wykonania oraz oryginalność.

            Laureatami konkursu zostali: Milena Kruk, Lena Felkel, Lena Soliszewska, Emilia Magura, Inka Szczepanik oraz Igor Krzemieniecki. Laureaci konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody sponsorowane przez Wydawnictwo Macmillan. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia.

            Ponadto w dniu 19 marca 2024 r. na lekcji języka angielskiego uczniowie klasy IVa wysłuchali baśni i legend irlandzkich, uczniowie klasy VIIIb pracowali w grupach rozwiązując zadanie związane z Irlandią, słuchając legendy o Św. Patryku, natomiast uczniowie klasy VIc, ubrani na zielono, przygotowywali poczęstunek w kolorach irlandzkich.

            Koordynator projektu Aleksandra Sobolewska

          • Jakub Radwan - zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Spotkania ze sztuką”. ✿✿✿

          • Jakub Radwan uczeń klasy VIII b został zwycięzcą ogólnopolskiego konkursu plastycznego pt. „Spotkania ze sztuką”.Zadaniem konkursowym było przedstawienie przez uczestnika własnej interpretacji wybranego obrazu Józefa Chełmońskiego. Nagrodą główną w konkursie jest wycieczka do Muzeum Narodowego w Warszawie dla całej klasy oraz udział w lekcji muzealnej. Jakub otrzyma dodatkowo indywidualną nagrodę w postaci bonu o wartości 300 zł do wykorzystania w sklepie Empik. Jakubowi serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych zwycięstw!

          • III Dzień Teatru – 13 marca br. 🌼🌼🌼

          • Z okazji Dnia Teatru uczniowie kl. I-IV obejrzeli przedstawienie pt. ,,Legenda o Smoku Wawelskim” w wykonaniu szkolnej grupy teatralnej ,,Echo”. 
            Młodych aktorów przygotowała pani Marzena Kruk-Młynarowicz, o piękną dekorację zadbała pani Monika Kaczor.


            W inscenizacji wystąpili uczniowie 6 b: Weronika Szydło, Julia Mamczura, Kamila Hec, Karol Baran, Oliwia Kruk, Zofia Wojciechowska, Martyna Dec, Anna Polak, 6 a: Julia Czajkowska, Klaudia Jarapud, Milena Pawlarczyk, Lena Tymczyszyn, Maciej Grelak, Michalina Głowacka, Milena Mazurek, Filip Jaremkiewicz, Filip Krupa, 4 b: Zofia Piątek, Oliwia Czarny, Hanna Dudzic, Inka Szczepanik, Anna Ważna.

          • Ogólnopolska Stypendiada

          • Uczniowie klas II mieli okazję do sprawdzenia swoich sił w Ogólnopolskiej Stypendiadzie.
            Konkurs składał się z 3 części: matematycznej, czytelniczej i plastycznej. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy. Najwyższe wyniki w konkursie czytelniczym zdobyli: Hanna Broś II a, Wiktoria Pałys II a, Anna Krzemieniecka II c, Malwina Pik II c, Alan Stankiewicz II c, Fabian Stankiewicz II c. Najwyższe wyniki w konkursie matematycznym otrzymali: Anna Krzemieniecka II c, Jakub Nieckarz II b, Oliwia Kociołek II a, Hubert Płonczyński II c. Najwyższe wyniki w konkursie plastycznym wraz z dyplomami i medalami zdobyli: II miejsce-Wiktoria Ozga II a III miejsce- Anna Furgała II a wyróżnienie-Jan Radnik ll b. Serdecznie gratulujemy wszystkim uczestnikom!
            Koordynatorem szkolnej edycji Ogólnopolskiej Stypendiady była pani Karolina Kopa-Jonak.

          • Spotkanie na Olimpie

          • Klasa V a świętowała dziś obchody jubileuszu Olimpijskiego Zwycięstwa. Uczniowie wcielili się w postacie bóstw i herosów starożytnej Grecji. Opowiadali o sobie, swoich przygodach, wspominali walkę z gigantami i Tyfonem. Spotkanie uświetnił muzyczny występ Apolla oraz gitarowy duet Dionizosa i Posejdona. Na uczcie nie zabrakło smakołyków – ambrozji i nektaru. Lekcja zamieniła się w powtórkę wiedzy o mitologii greckiej i doskonałą zabawę. Uczniowie przygotowali inscenizację pod kierunkiem pani Elżbiety Obirek.

          • Dzień Kobiet i Dzień Chłopaka w klasie II a

          • Dużo radości,
            humoru dobrego
            i całej góry
            szczęścia do tego!

            Dziś świętowaliśmy wszyscy. W tym dniu dominowała zabawa i dobry humor.
            Drobne upominki stanowiły dodatkową atrakcję i pamiątkę tego wyjątkowego dnia w szkole.

          • Harcerze z X DHW ,,Wilki" na podium!

          • 7 marca w Wielkich Oczach odbył się Powiatowy Harcerski Konkurs Recytatorski ,,Strofy o ojczyźnie". X DHW ,,Wilków" reprezentowała Gabriela Górak (kl. 5 c) i jako harcerz młodszy zajęła III miejsce. Był to debiut naszej koleżanki z drużyny :). Natomiast Igor Proszek z kl.VII b, podbił serca słuchaczy, zajmując I miejsce jako harcerz starszy. Uczniów przygotowała phm. Joanna Kopeć (drużynowa). Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • Koci świat - spotkanie z lekturą „Cukierku, ty łobuzie!” w klasie II a

          • Czy mały pręgowany kotek z plamką na nosie może wywrócić czyjeś życie do góry nogami? Tak, jeśli tym kotem jest Cukierek…najbardziej wyjątkowy kot na świecie, który ceni dobrą zabawę oraz niezależność, i oczywiście niechcący nieustannie przysparza kłopotów mieszkającej z nim rodzinie.

            Czytając książkę dowiedzieliśmy się, że posiadanie pupila to ogromna radość, ale również dużo obowiązków i wyzwań, dlatego podczas zajęć zastanawialiśmy się, czy jesteśmy gotowi, by zaopiekować się zwierzęciem. Rozwiązywaliśmy też mnóstwo tematycznych zadań, wykonaliśmy zaproszenie na urodziny Marcela, a chętni uczniowie [przy wsparciu rodziny] napisali wiersz o swoim pupilu, tak jak to zrobił Marcel w jednym z rozdziałów książki.

            Książka uczy, wychowuje i bawi. Uczy odpowiedzialności za kogoś, kim należy się zaopiekować. Wychowuje do świadomego podejmowania obowiązków, wynikających z pełnej różnorodnych wrażeń codzienności. Bawi, dzięki sympatycznym psotom ciekawskiego pręgowanego łobuziaka z plamką na nosie.

            Przebojowa, przepełniona humorem i nietypowymi zwrotami akcji książka przypadła nam do gustu, a przygody głównego bohatera, kota Cukierka, wszystkich zachwyciły.

            ………………………………………………………………………………………………………

            A oto jak uczniowie poradzili sobie z ułożeniem wierszyka o swoim pupilu:

             

            Riko i psoty

             

            Mój pies Riko wabi się,

            świetny kumpel z niego jest.

            I choć groźna jego mina,

            to cudowna z niego psina.

            Ładnie poda tobie łapę,

            lubi wskoczyć na kanapę.

            Broni dzielnie mego domu,

            nie pozwoli wejść nikomu.

            Biega, szczeka, czasem psoci,

            pogryzł też pantofle cioci.

            Na podwórku kopie dołki,

            zniszczył także nasze fiołki.

            Jednak wszyscy go kochamy,

            każdą psotę wybaczamy.

             

                                    Hanna Broś

             

            Kropek

             

            Mój przyjaciel to jest kotek,

            taki mały kotek-psotek.

            On uwielbia ciepłe mleczko,

            lecz czasami zje jajeczko.

            Turla włóczkę po podłodze

            i radośnie podskakuje,

            gdy mu humor dopisuje.

            Oczka mu błyszczą,

            jest bardzo ciekawy,

            skacze po domu

            jak skrzatek mały.

            Chwyta łapkami zabawki małe,

            ogonkiem kołysze jak kwiatek mały.

            Śpi na poduszkach kociak radosny

            Ten Kropek malutki to mój przyjaciel.

                                                          

                                                Marcel Cich

             

            Kundelek

             

            Mam kundelka niewielkiego,

            biało-czarno-brązowego.

            Biega, skacze, dokazuje,

            łapie patyk, aportuje,

            karmę zje i poda łapę.

            Potem wskoczy na kanapę,

            oczka zamknie, cicho śpi,

            bo ma psie przyjemne sny.

                                 

                                    Zuzanna Pryma

             

            Gumiś

             

            Przedstawiam wam Gumisia,

            co ma słodkiego pysia,

            oczko ma takie czarniutkie

            i łapki takie malutkie.

            Kiedy mnie widzi ogonkiem macha

            i w ten sposób do zabawy zaprasza.

            Leniwiec z niego jest wielki,

            choć jest taki maleńki.

            Pospać lubi do rana

            i psina to jest moja kochana.

                                 

                            Mateusz Czajkowski

             

            Rozrabiaka

             

            Mój rozrabiaka Laki się wabi,

            ma czarne futerko i pręgi na nim.

            Na szyi krawacik i łapki białe,

            dziesięć miesięcy skończył już całe.

            Biega, skacze, podszczypuje,

            łapie piłkę, aportuje.

            Gdy tak biega jak szalony,

            cały dom jest poruszony.

            Ciągle warczy, liże łapki,

            gryzie nawet nasze klapki.

            Jednak wszyscy go kochamy

            i te psoty wybaczamy.

                                               Wiktoria Ozga

             

            Świnka morska

             

            Jestem słodka, morska świnka,

            mam na imię Lilka!

            Pamiętajcie, bardzo proszę,

            że ja takie imię noszę.

            Od samego rana figluję, biegam, skaczę,

            a Ani już serce kołacze.

            Przyznam szczerze, głośno krzyczę:

            Kwik! Kwik!

            Bo wciąż na sałatę liczę!

            Lubię sianko, zioła i nasiona,

            moim wodopojem jest czysta woda,

            stąd taka moja rozczochrana uroda.

             

                                  Anna Furgała

             

             

            Ptysio

             

            Zawsze chciałam mieć chomika,

            ale chomik gryzie i szybko umyka,

            więc tato kupił mi świniaczka morskiego,

            podobny do chomika - rozmiarem większego.

            Mój świnek nazywa się Ptysio,

            bo jest słodki jak mały misio.

            Odmiana świnki ro rozetka,

            a sterczące w różne strony futro

            to jego etykietka.

            Jest barwy trójkolorowej:

            białej, rudej i brązowej.

            Jak jest zadowolony to robi się szalony

            i skacze w różne strony.

            Często go głaszczę i mruczy z radości,

            czasem potrafi też ugryźć ze złości.

            Ptysio lubi zasypiać w kocyku,

            wtedy mogę go głaskać bez liku.

            Bardzo kocham moje zwierzątko,

            bo jest to słodkie, futrzaste świniątko.

             

                                               Magdalena Bassara

             

            Mój pies

             

            Piszę dziś wiersz o moim psie,

            mało osób o nim wie.

            Jest to Sonia, niesforna i kochana,

            codziennie mnie budzi z samego rana.

            Spędzam z nią czasu wiele,

            nawet w soboty i niedziele.

            Przytulam ją zawsze czule

            i tak jak ona bardzo to lubię.

            Kocham ją najbardziej na całym świecie

            i nawet tego nie wiecie.

            Miła, choć rozrabiaka

            i czasem niezła jest z nią draka.

            Gdy nabroi, chowa się w kąt,

            ucieka z miejsca, gdzie wydarzyło się coś.

            Jest opiekuńcza, zawsze obroni,

            nikt się nie zbliży, bo ona na to nie pozwoli.

            Kocham zabawy z nią, skacze i biega wciąż.

            I jeszcze jedno musicie wiedzieć,

            że pies to najlepszy przyjaciel na świecie.

             

                                                           Wiktoria Rogalska

             

             

             

            Żółw Bob

             

            Uwielbia słońce oraz kamyki,

            z suszonych robaków je szaszłyki,

            każdego dnia patrzy się na mnie,

            mógłby do szkoły czasem pójść za mnie.

            Skorupę nosi ciężką i twardą,

            Ogląda jak jem bułkę z musztardą.

            Pancerz mu czyszczę małym patyczkiem,

            oraz polewam wody słoiczkiem.

            Bardzo go lubię i on mnie też,

            czasami myślę, że to jest jeż!

             

                                               Bartłomiej Kamuda

             

            Roko

             

            Mój pies Roko,

            skacze wysoko.

            Bawi się chętnie przez całe ranki,

            chwytając babci czyste firanki.

            Biega za piłką albo patykiem,

            szybko, jakby był chomikiem.

            Chodzę z nim na spacery,

            bo to są ulubione psie bajery.

            Czesać się bardzo lubi,

            bo boi się, że go futro pogrubi.

             

                                                           Wiktoria Pałys

             

            Mój kochany chomik

             

            Mój chomik chociaż jest mały,

            w psotach jest doskonały.

            Zjadł mamie kwiaty,

            które dostała od taty.

            Czasem wypuszczam go z klatki,

            by zjadł ze mną śniadaniowe płatki,

            lecz mama się na mnie złości,

            bo chomik na stole gości,

            więc musi wracać do klatki,

            takie to są z nim przypadki.

            W klatce ma koło i domek,

            ten chomik to jest mój ziomek.

             

                                                           Oliwia Kociołek

          • ♥♥♥ Życzliwy uczeń ♥♥♥

          • Życzliwi uczniowie w miesiącu lutym: 2a - Zuzanna Wróbel i Konrad Kornaga, 4a - Cezary Milo, 5a - Antonina Probola, 5b - Piotr Żabczak, 5 c - Gracjan Sydor, 6a - Patryk Ważny, 6b - Szymon Hypiak, 6 c - Karolina Zając, 7a - Kamila Lentowicz, 7b - Zuzanna Huk, 8 a - Zuzanna Dawid, 8b - Patryk Bednarczyk.